Votroci jsou hráči i fanoušci klubu FC Hradec Králové. Tato vžitá přezdívka se tedy používá pro příznivce i fotbalisty černobílého celku.
Analýzu původu slova „Votrok“ provedl lingvista Václav Machek v Naší řeči, odborném časopise Ústavu pro jazyk český, v roce 1951. Profesor Machek zde vyloučil, že by měl Votrok významově cokoli společného s otrokem, tedy knižně rabem. V době, kdy se v českých zemích vyskytovalo otroctví, nemělo stejnou podobu jako například ve starém Římě.
Kořeny východočeského Votroka hledá profesor Machek v sousedním Polsku: „Slovo otrok mělo v nejstarší době i druhý význam – chlapec, mladík (nedospělý). Je důležité, že v polštině se v tomto smyslu používá i dnes. Znamená tam chlapec, výrostek, mládenec, syn. Otroczyca je dcera, děvče a tohoto slova se hanlivě užívá i pro muže. Naše východočeské Votrok má tedy stejný význam jako v sousední polštině. Neznamená tedy raba, ale pouze kluka či chlapa v zhrubělém pojetí.“
Význam slova je tedy zřejmý. Votrok je zhrubělý výraz pro kluka, chlapce. Jak se ale stalo, že se tak s hrdostí titulují zrovna Hradečtí?
Nejvěrohodněji působí vysvětlení, které podává historik Ludvík Domečka v Kraji královéhradeckém z 23. května 1936. Podle jeho rozhovorů s pamětníky se přezdívka rozšířila ve druhé polovině 19. století. Prý k tomu přispěl spor, v němž byl žalován Eman Fiala za to, že jiného člověka právě Votrokem nazval. Byl z toho soud, jenž se marně snažil znesvářené strany usmířit. Pan Fiala při nakonec vyhrál, když poprosil protivníka o odpuštění slovy: „Ale jdi Votroku, snad bys mne nechtěl poslat do kriminálu.“
Žalovaný vyslovil své „Votroku“ s takovou něhou, že soudce pronesl osvobozující rozsudek s odůvodněním, že přezdívka Votrok nemá v Hradci Králové urážlivého smyslu. Říká se, že pan Fiala za tento rozsudek soudci poděkoval slovy: „Děkuji vám! Jste vy to Votrok.“ Tenkrát prý Fiala Votroka hlasově zbarvil tak, jako by soudci připínal na prsa vyznamenání.
Po tomto sledovaném soudním sporu se pojem Votrok v Hradci a okolí vžil natolik, že se z něj stala přezdívka, k níž se místní hlásí dodnes.