Jdeme správným směrem, hlásí šéftrenér mládeže Luděk Zajíc

28. 12. 2024   |   Martin Vojtíšek
Luděk Zajíc působí druhým rokem pod Bílou věží coby šéftrenér fotbalové akademie Votroků. V obsáhlejším rozhovoru se zaměřil nejen na aktuální strategii rozvoje mladých hráčů, ale i na spolupráci mezi členy realizačního týmu, která je klíčová pro dosažení dlouhodobých cílů akademie. Podrobně vysvětlil, jak se mění přístup k trénování mladých talentů, a jak důležitá je role trenérů při vytváření optimálních podmínek pro jejich růst.

Pane trenére, jak hodnotíte progres hradecké mládeže za poslední rok?
Když začnu u těch nejmenších, velmi oceňuji fungování školičky, která pod vedením trenéra Pejchy vytváří to úplně základní podhoubí pro klubovou mládež.

Kdo sleduje kategorii přípravek, tak ví, že naší cestou nejsou výsledky, ale pohybová a technická příprava, která nám, jak uvádíte v dalších otázkách, a jak vidíme při mezinárodní konfrontaci českých týmů, schází. Při naší závěrečné roční hodnotící poradě toto téma průběžně rezonovalo a shodli jsme se na tom s šéftrenérem přípravek Tondou Svobodou.

Jsem velmi rád, že jsme mohli ke kategoriím U12 a U13 přivést mladé profesionální trenéry, rozšířit realizační týmy a zvýraznit podíl skupinových a individuálních tréninků, což společně s nově zavedenou metodou tematických bloků začíná nést ovoce. Naši mladší žáci ve většině svých utkání herně dominují.

V kategoriích starších žáků společně s Regionální fotbalovou akademií a krajským fotbalovým svazem prohlubujeme také spolupráci s kluby v královéhradeckém regionu po stránce metodické, což představuje výjezdy našich trenérů spojené s ukázkovými tréninky, ale i možnost stáží trenérů v našem klubu. Kluby využívají nabídky návštěv utkání našeho A-týmu.

Pro zabezpečení chodu dorosteneckých kategorií se rozšířil realizační tým o dva specializované kondiční trenéry. U kategorie U17 pracuje renomovaný trenér Luděk Klusáček a klub nově využívá služeb externí psycholožky. V oblasti materiálně technického zabezpečení se vybudovala nová sauna a posilovna, na internát Bavlna se zakoupily nové postele, zkvalitnilo se i vybavení fyzioterapeutického úseku. Dále byly dorostenecké týmy vybaveny GPS čipy pro analýzu fyzického výkonu a zajistily se výživové doplňky. Hráči pravidelně prochází testováním, které nám umožňuje porovnání i s mezinárodní úrovní. Zde je namístě poděkovat vedení klubu za výraznou podporu.

Co se týká výsledků, týmy jsou v horních patrech tabulky, což vzhledem k tomu, že bohužel hrajeme o stupeň nižší soutěže, než bychom si přáli, má být samozřejmostí.

Společně s trenéry nastavujeme koncepci zaměřenou zejména na kvalitu práce s míčem, průběžné vnímání a správné rozhodování v měnících se herních situacích. V kondiční oblasti výkonu se zaměřujeme na zdravotní prevenci a dynamiku hráčů. V této oblasti vidím velký deficit, na kterém je ale třeba pracovat v mladších kategoriích, a jak jsem již dříve zmínil, je v centru našeho zaměření u přípravek i žáků. I zde uplatňujeme nově nastavenou koncepci.

Rozvíjíme potenciál každého hráče

Jaké nejdůležitější vlastnosti musí mít hráč, aby uspěl na profesionální úrovni? Je to talent, disciplína, fyzické předpoklady nebo něco jiného?
Talent v sobě zahrnuje širokou škálu předpokladů pro budoucí výkonnost sportovce. Takže ano, jeho součástí jsou fyzické předpoklady, přesněji řečeno senzomotorické schopnosti a tělesná konstituce. Dále uvádíte disciplínu, k té bych přiřadil motivaci a psychickou odolnost. Jako velice důležitou vlastnost vidím schopnost se pohybově učit neboli docilitu, ale to už jsme na asi až příliš odborném poli. Laicky řečeno, aby se dítě mohlo technicky zlepšovat, musí fotbal milovat a být velice zapálené, rovněž musí být všestranně pohybově připravené. Je třeba, aby vyrůstalo v herně podněcujícím prostředí a dostávalo se mu individuálně a věkově přiměřeného taktického vzdělávání. Struktura sportovního výkonu je hodně široká a je třeba, aby některé složky, například rychlost a technika, byly nadprůměrné. Samozřejmě je časem třeba zohledňovat i zaměření na určitou pozici na hřišti.

Jaké specifické metody používáte k rozvoji technických dovedností hráčů, které jsou v poslední době od fotbalistů velmi žádané?
Čeští hráči patřili historicky mezi ty spíše techničtější a mazanější. Je smutné, jak jsme se změnili, naší doménou se stala fyzická připravenost a týmová taktika, čímž zmíněné složky nezavrhuji. Kromě všeobecně používaného „Coervera“ (tréninkové metody) jsme od kategorie U11 zavedli systém tréninků v tematických blocích tak, abychom se vyhnuli tematické nahodilosti a využili období zlatého věku motoriky. V kategoriích starších žáků obsahuje takřka každá tréninková jednotka část zaměřenou na techniku. Rozšířili jsme realizační týmy žákovských kategorií, aby se mohlo využívat skupinového a individuálního přístupu. Vše však musí být podmíněno schopností trenéra umět analyzovat a naučit. Technika se nechá zlepšovat v kategoriích dorostu i u dospělých, kdy je to opět o umění trenérů motivovat, vysvětlovat, názorně ukazovat a být náročný a důsledný. Trenéři dostali za úkol natáčet a analyzovat vedle utkání i vybrané tréninkové jednotky tak, aby měli zpětnou vazbu realizace daného tréninkového zaměření. K tomu nám slouží kamery VEO – jednu mají žáci a druhou dorostenci. Samozřejmostí je analýza tréninků šéftrenéry po trénincích i utkáních. Celý týdenní mikrocyklus se vždy vyhodnocuje na poradách.

Hráči musí zvládnout alespoň dvě pozice

Jaký je Váš názor na specializaci hráčů na konkrétní pozici už od útlého věku? Soustředíte se na univerzálnost, nebo na rozvoj schopností pro konkrétní pozici?
Specializovat se na určitou pozici od raného věku by byla chyba. Děti potřebují ke svému rozvoji širokou škálu podnětů a k nim patří i hra na různých postech. Typickým příkladem je i zařazování brankářů do úrovně mladších žáků do hry v poli. V kategorii starších žáků na velkém hřišti se již hráči začínají více profilovat, nicméně se snažíme, aby každý z nich zvládl alespoň dva posty. I v této oblasti je třeba individuálního přístupu, rotování pozic by však nemělo eliminovat silné stránky, spíše by mělo vytvořit základ pro pestrou strukturu výkonu. Občas se setkávám s hráči, kteří mohou hrát takřka všude, ale nikde nevynikají. To samozřejmě mluvím o kategoriích dospělých a staršího dorostu.

Má akademie nějaký speciální program nebo přístup k práci s psychologií hráčů?
Jak už jsem říkal v jedné z předchozích otázek, od začátku této sezóny jsme začali spolupracovat s externí psycholožkou. Trenéři tak dostávají důležité informace i z oblasti psychického nastavení každého hráče a sociální struktury týmu. Nicméně jsme si vědomi toho, že v tomto směru má český fotbal v porovnání s fotbalově rozvinutými zeměmi rezervy, kde v mnoha akademiích pracují sportovní psychologové a mentální trenéři na plný úvazek. Doufejme, že v budoucnu se toho dočkáme i my.

Na hráče nevytváříme tlak ve smyslu výsledků, ten si vytvářejí zejména sami. Hrají fotbal a chtějí vítězit, jsou si vědomi, že Hradec má v mládeži ty nejvyšší ambice. My trenéři chceme rovněž vítězit, ale důležitá je cesta, kterou se k těm budoucím vítězstvím dopracujeme. Ta by měla být rozvojová, a to nejen ve smyslu sportovním, ale zejména ve smyslu komplexního individuálního a společenského rozvoje každého našeho hráče.

Ochutnat dospělý fotbal je pro mladé kluky odměnou

Jaký je Váš pohled na práci s hráči různých věkových kategorií? Jak se liší přístup ke starším klukům oproti mladším?
Není to jen o věkových, ale i o individuálních zvláštnostech, o biologickém věku. V některých kategoriích máme poměrně vysoké počty biologicky mladších hráčů a je třeba s nimi v tomto směru pracovat. Kluci jsou šikovní, ale když proti nim nastoupí hráči o hlavu vyšší, mají to složité. Viděl jsem utkání, ve kterých jsem měl z našeho herního projevu radost, ale výsledky hráče neodměnily. Zde je namístě trpělivost, psychická podpora a vysvětlování nejen ze strany trenérů, ale i rodičů.

Na starší hráče jsou pochopitelně kladeny po všech stránkách vyšší nároky. Jsou připravováni na postupný přechod do kategorie dospělých. V tomto ohledu chceme tréninkově prohlubovat spolupráci kategorie staršího dorostu s naším B-týmem.

A-tým v poslední době předvádí velmi solidní výkony, jak se Vám libí?
S povděkem kvituji výrazně zlepšený herní projev týmu, a to i vzhledem k tomu, že na utkání chodí naši mládežníci, pro které jsou hráči áčka velkou inspirací a motivací. Hráčům A-mužstva a realizačnímu týmu přeji, aby se jim jejich herní kvalita dařila přetavovat i ve více vstřelených branek, a tím i k posunu v tabulce směrem nahoru, což si bezesporu zaslouží.

Mnohokrát děkujeme za rozhovor. Přejete si něco dodat?
Na závěr chci poděkovat všem našim partnerům za spolupráci. Neobešli bychom se bez klubů v regionu, spolupráce s městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, krajským fotbalovým svazem. Důležitými partnery jsou pro nás Základní škola Sever a všechny střední školy, kde nacházíme pochopení. Chci poděkovat rodičům a také mým kolegům trenérům a dalším členům realizačních týmů za spolupráci a popřát vše nejlepší do roku 2025. Našim hráčům přeji radost ze hry, a co nejvíce branek v sítích soupeřů.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

Prodej vstupenek na derby s Pardubicemi startuje v pondělí

Aktuální zprávy

Program zimní přípravy A-týmu Votroků

Aktuální zprávy

Prodej permanentek na jarní část sezóny pokračuje

bonus