Na co musejí hráči nejvíc myslet v zimní přípravě?
Na pitný režim – vaříme jim čaj s citronem, někdo pije sladký, někdo neslazený. Pijí iontové nápoje a vitamíny. I když v zimě třeba nemají takový pocit žízně jako v létě, musejí pít stejně. Céčko, béčko, multivitamin. Taky je potřeba, aby jedli ovoce. Před tréninkem jablka, hrušky, po něm pomeranče, mandarinky... A samozřejmě je potřeba dávat pozor na oblečení. To jim zdůrazňujeme pořád. Když máme část tréninku v posilovně a druhou venku, dostávají kluci pokaždé dvě trička a než jdou ven, musejí se převléknout. I když se necítí propocení, můžou nastydnout. Střádá se to a za týden je můžou chytit záda.
Na zimním soustředění běhají v mrazech. Dáváš jim na to nějaké speciální vybavení?
Mají připravené termoprádlo, někdo i svoje. Každý člověk je jiný, někdo toho potřebuje i víc. Já u nich dbám hlavně na dobré obutí a ponožky. Když běhají v hlubokém sněhu, klidně jim radím, ať si dají na nohy mikrotenové sáčky. Největší nebezpečí na prochladnutí je od nohou. A kulichy a rukavice jsou samozřejmostí.
A co přípravné zápasy v mrazu, kdy si hráči na sebe nemůžou vzít mikinu a bundu?
Pod dresem mají taky termoprádlo, před zápasem se pečlivě mažou hřejivými emulzemi. To je kvůli prohřátí svalů a kloubů – kotníky, kolena, stehna, záda. Někdo kvůli tomu jde před zápasem do kabiny i o dvě hodiny dřív.
V zimě mívají fotbalisté často omrzliny na chodidlech a prstech u nohou. Do kopaček si teplou ponožku nevezmou...
Tohle hráč pocítí rychle, já jim vždycky říkám, aby s tím šli za mnou hned. Prsty se obalují takovými speciálními náplastmi, na noc balím lůžka kolem nehtů do zábalu s takovou mastičkou, která vytáhne horkost. Pak pomalu sleze nehet, je potřeba mazat prsty na nohách indulonou. Každopádně jako prevenci hráčům doporučuju, aby si na zimu kupovali turfy o půl čísla větší – právě proto, aby do nich mohli dát tlustší ponožky.